2. smečka Krnov Vás vítá

Vybavení na schůzky a na výpravy

Vybavení na schůzky

schůzky mohou mít různé zaměření, ale základní věci musíte mít stále u sebe:

zápisník – na poznámky, na hry,... – může to být i více volných papírů, pokud si v nich udržíte pořádek

deník – sešit (vlastně kniha) v tvrdých deskách formát A5. Vcelku se osvědčilo jeho rozdělení na dvě části – zepředu se zapisují a vylepují skautské informace, zezadu si píšeme poznámky o výpravách a vylepujeme pamětní lístky. Deník nemá předepsanou formu, je to vaše osobní vizitka. Na začátek deníku napište svoje jméno a adresu pro případ jeho ztráty. Deník oceníte nejen jako památku na své skautování, ale také jako pomůcku v dobách, kdy sami povedete další nováčky

stezka – tu noste pořád a všude, zkoušení a podpisy nejsou předem oznamovány, obsahuje nováčkovskou zkoušku (bez ní nelze složit slib) a body prvního a druhého stupně (stopy, hvězdy...)

psací potřeby – pero, tužku, pastelky, lepidlo, nůžky a třeba pár fixů

uzlovačka – provázek asi 1 metr dlouhý, pokud možno hladký a netřepící se o průměru 5-8 mm

šátek – může být jakýkoliv – ke hrám

kroj – jen na oddílové schůzky a při významných akcích, kdy budete upozorněni

KPZ – krabička poslední záchrany – její obsah se probírá na schůzkách

-všechny uvedené pomůcky jsou v podstatě povinné, občas se kontrolují a jejich nošení boduje

VŠECHNY VĚCI SI PODEPIŠTE, MNOŽÍ SE NÁM NÁLEZY, KTERÉ NIKOMU „NECHYBÍ“ – zvláště u jednotných krojových věcí není přehled a potom se může stát, že se vám vrátí věci v horším stavu, než jste původně měli. Dobře si rozmyslete nošení mobilních telefonů, na schůzkách i výpravách (pokud vedoucí  nestanoví jinak) musí být vypnuty. V naléhavých případech mohou rodiče telefonovat přímo vedoucímu schůzky

 

Vybavení na výpravy - jednodenní

batoh – nemusíte kupovat žádný drahý značkový, většinou se na výpravách dost ničí. Důležité jsou širší popruhy, dostatek bočních kapes, nepromokavost a také si dobře prohlédněte zipy, často nebývají kvalitní. Velmi dobré jsou boční a spodní připínací řemínky – ocení se při přivazování karimatky a spacáku...

skautské pomůcky – zápisník, stezka, uzlovačka, KPZ, něco na psaní, nůž, lžička, osobní lékárnička, šátek, krabička zápalek (může být i zapalovač), půllitrová pet láhev s pitnou vodou (na umytí, první pomoc, dokonce i na žízeň :o) ),1 litr něčeho na pití – lépe méně slazeného (pozor na termosky v zimě – jsou velké a těžké, pokud je to možné, vaříme si na výpravách čaje přímo), pláštěnka – tyto věci automaticky vždy!!!!

výbava – kroj, ešus (nebo alespoň nějakou misku), hrníček (nejlépe plech nebo plast), lžíci, nůž, náhradní ponožky, svetr, jídlo, pití, plavky, opalovací krém, toaletní papír, papírové kapesníky a další – uvádí se v pozvánkách. Kroj je důležitý vzhledem k naší prezentaci a velmi nám usnadňuje udržování přehledu při cestování v dopravních prostředcích

osobní lékárnička – každá družina nosí vlastní družinovou velkou lékárničku, přesto doporučuji vybavení i malé osobní – obinadlo (obvaz), pár kousků náplasti s polštářkem, lepící páska („leukoplast“), jodisol, osobní léky (vedoucí výpravy musí být upozorněn – nejlépe písemně – o jejich užívání!!! )

NOSTE SI TAKÉ NĚKOLIK IGELITOVÝCH SÁČKů ! POUŽITÉ, MOKRÉ A ŠPINAVÉ VĚCI UKLÁDEJTE DO NICH TAK, ABY BYLY ODDĚLENY OD OSTATNÍCH. DOMA SE O NĚ OKAMŽITĚ ŘÁDNĚ POSTAREJTE!!! VĚCI PŘIDĚLÁVEJTE K BATOHU TAK, ABY SE NIC NENESLO V RUCE.

balení batohu – na dno těžší a větší věci – náhradní oblečení, ešus (do ešusu můžete vložit různé drobnosti , aby byl využit jeho prostor) apod., pláštěnku a svačinu nahoru, pití a láhev s vodou na bok (po každé straně), peníze a nůž do vnějších kapes (pozor na možnost ztráty!). Vnější věci přivazujte pokud možno dolů a tak, aby neobtěžovaly v dopravě (velká šířka). Těžiště batohu by mělo být co nejblíže k zádům a dost nízko.

-vícedenní:  vybavení je stejné, jen ještě navíc:

oblečení: náhradní oblečení a pokud to jde i boty (stačí lehčí). Na každý den minimálně jedny ponožky navíc, dostatek prádla. Boty by měly být lehké a nepromokavé a pokud možno chránící kotníky. Triko, prádlo a samostatné teplé ponožky na spaní, čepici (i proti slunci). Často se venku hrají hry a procházíme přírodou, počítejte s velmi pravděpodobnou možností zašpinění i poškození oděvu!

zajištění tepla – pozor na oblečení ze syntetických materiálů – snadno se propotí, vyplatí se více vrstev lehčího oblečení než jedna silná vrstva (lépe se i reguluje potřeba tepla), dobré je mít náhradní trika.

hygiena – malý ručník, mýdlo, kartáček na zuby a zubní pastu

spací potřeby karimatka – lepší je pěnová (měkká), ale může být i hliníková (dobrá skladnost), ideální je nafukovací (ale je dost drahá). spacák – přes časté reklamy neexistuje malý a dobře hřející spací pytel. Vzhledem k menší náročnosti našich výprav s mladšími dětmi, nevyvstává nutnost pořízení spacáku do extrémních teplot. Běžně prodávané spacáky z hypermarketů postačují, ale je lépe brát ty, které uvádí odolnost k větším mrazům. Nejlevnější a nejtenčí spacáky prakticky nehřejí vůbec... No a něco malého pod hlavu. Pokud pobýváme na základnách a v klubovnách, nezapomeňte na přezůvky s nečernící podrážkou.